Romanya Ankara Büyükelçiliği, Romanya Konsolosluğu Ankara

Romanya Ankara Büyükelçiliği’nin Görev Alanı Nedir?

Romanya Ankara Büyükelçiliği’nden Başvuru Yapabileceğiniz Şehirler:

Adıyaman, Ağrı, Adana, Aksaray, Ankara, Amasya Antalya, Ardahan, Batman, Artvin Bayburt, Bingöl Bitlis, Bursa, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kahramanmaraş, Kars, Karaman, Hatay, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kilis, Kırşehir, Konya, Malatya, Muş, Mardin, Nevşehir, Ordu, Niğde, Osmaniye, Rize, Samsun, Sinop, Sivas, Siirt, Şırnak, Şanlıurfa, Van, Tunceli, Trabzon, Tokat

Romanya’nın Türkiye Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Kimdir?

Büyükelçi: Stefan Tınca

2012 Ekim – 2016 Nisan tarihleri arasında Belçika’da büyükelçilik görevini yerine getirdi. 2017 Nisan’da MFA’nın siyasi direktörlüğünü yaptıktan sonra Kasım 2020’de Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi görevine ataması yapıldı.

İlgilendiği alanlar şunlardır; güvenlik ve savunma, Balkanlar, Karadeniz, Rusya gibi Romanya’yı özel olarak ilgilendiren bölgeler. İngilizce ve Fransızca bilmekte olup evli ve iki çocuk babasıdır.

Ankara Romanya Büyükelçiliği Görevleri Nedir?

Romanya Büyükelçiliği Ankara, Romanya’yı Türkiye’de temsil eden Romanya devletinin en resmi kurumudur. Bir ülkeyi başka bir ülkede temsil ederken Büyükelçilik, ülkesini hükümet ve ilgili kuruluşlar düzeyinde temsil eder. Vatandaşlarının ve tüzel kişiliklerin hak ve menfaatlerini korur. Romanya’nın, Türkiye ile olan dostluk, siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerini başarılı bir seviyede tutar.

Romanya Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri Nedir?

Romanya Büyükelçiliği Pazartesi-Cuma: 09:00 – 17:00 saatleri arasında konsolosluk hizmeti vermektedir.

Evrak Teslimi : 09:30 – 12:30 saatlerinde yapılmaktadır
Pasaport Alımı : 16:00 – 17:00 arası yapılır.

Romanya Ankara Büyükelçiliği İletişim Bilgileri Nedir?

Romanya Ankara Büyükelçiliği Adres: Bükreş Sok.No.4, 06680 Çankaya, Ankara

Ankara Romanya Konsolosluğu Adresi: Kız Kulesi sok. No:7 Gaziosmanpaşa (GOP), 06610 Ankara

Romanya Ankara Büyükelçiliği Vize Prosedürleri Nelerdir?

Bordo pasaporta sahip Türk vatandaşları Romanya’ya yapacakları 180 günden 90 günü aşmayan seyahatlerinde vize almak zorundadır.

Listelerde belirtilen evraklarınızı hazırlayarak başvuruya hazır hale getirmeniz gerekir. Ayrı bir sistem üzerinde açılan e-vize portalından seyahat amacınıza göre istenilen evrakları ayıklayarak yüklemeniz gerekmektedir. İstenilen evraklardan barkodlu olanları pdf olarak diğer pasaport ve fotoğraf gibi elinizdeki evrakları da tarama yöntemi ile bilgisayarınıza indirip hepsini istenilen maddelere göre sisteme yüklemeniz gerekmektedir.

Sistem yüklemeleri tamamlandıktan sonra ilerleyen aşamalarda açılan online formu doğru bir şekilde doldurduktan sonra sisteme onay verip formunuzu çıktı almanız gerekmektedir. Formunuzu diğer evraklarınıza da ekleyerek sıralı bir şekilde hazırda tutup konsolosluktan gelen randevunuzu beklemeniz gerekir.

Randevuya sistem sizin seçmenize onay vermemektedir, konsolosluk tarafından atanmaktadır. Bu durumda randevu tarihi ile çakışan acil bir işiniz olursa elçiliğe mail atarak bunu belirtmenizde fayda var. Randevu gününde ve saatinde dosyanız hazır bir şekilde elçiliğe gelerek görevlilerin talimatı doğrultusunda evraklarınızı teslim ederek başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru sonrası görevli tarafından vize sonucu çıkan pasaportunuzu ne zaman teslim alacağınız belirtilecek veya sistemden takip etmeniz söylenecektir.

Başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra genelde 4-8 iş gününde sonuçlanmaktadır. Vizenizin onay, ret, vize süresi veya çıkış hızınca yalnızca elçilik karar vermektedir.

Romanya Ankara Büyükelçiliği Vize Başvurularında Hazırlanması Gereken Örnek Evrak Listesi

Çalışanlar, Romanya Turistik Vize başvuruları için tarafımıza aşağıdaki evrakları ulaştırmalıdır:​

 • Vize Başvuru Formu
 • Pasaport (Gezi bitiş süresinden itibaren en az 90 gün geçerliliği kalması gerekir)
 • Varsa eski Romanya veya schengen vize fotokopileri
 • Kimlik fotokopisi veya yabancılar için oturum kartı fotokopisi
 • 2 adet Biometrik Fotoğraf (Güncel, 35x45 boyutlarında, kimlik, pasaport veya eski vizelerde kullanılmamış olmalıdır)
 • Tam vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (e-Devlet sisteminden barkodlu alınabilir. "Nüfus Aile" seçip, "Eski Eş" ve "Vukuatlı" seçeneklerine evet diyerek oluşturunuz ve indirerek yazdırınız.)
 • Adli Sicil Kaydı Belgesi
 • İngilizce Dilekçe (İsim-soy isminiz, pasaport numaranız, seyahat amacınız/planınız ve giriş-çıkış tarihlerinizin olduğu ve konsolosluğa hitaben yazılacak yazı da masrafların kim tarafından karşılanacağı ve varsa özel durumlarınız belirtilmelidir.)
 • İngilizce Çalışma ve İzin Yazısı (Şirketin Antetli kâğıdına, Konsolosluğa hitaben düzenlenecek yazıda kişinin iş yerindeki görevi, ücretli/ücretsiz izinli olduğu seyahat tarihleri belirtilmeli, belge kaşe ve ıslak imzalı olarak düzenlenmelidir.)
 • Şirket Evrakları (Son 1 ay içerisinde alınmış orijinal veya e-imzalı Faaliyet Belgesi ile Vergi Levhası, Ticaret Sicil Gazetesi ve İmza Sirkülerinin fotokopileri)
 • SGK Tescil ve Hizmet Dökümü (e-Devlet sistemi üzerinden barkodlu indirerek yazdırınız)
 • Maaş Bordroları (Son 3 aylık, kaşeli ve imzalı)
 • SGK İşe giriş bildirgesi (E-devlet üzerinden barkodlu olarak alınmalıdır)
 • Şahsi Banka Hesap Dökümü (Yeterli bakiyesi bulunan, Son 3 aylık, kaşeli ve imzalı olmalıdır. İmza atan banka yetkilisinin imza sirküleri fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır)
 • Hotel ve Uçak rezervasyonlarınız ya da satın alım belgeleriniz
 • Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası (En az 30.000€ teminatlı seyahat tarihinden bir gün önce, seyahat bitiminden bir gün sonra olacak şekilde yapılmalıdır)

Not: Vize randevusuna ve sonucu çıkan pasaport teslimine şahsen gelinmesi zorunludur.

 • Konsolosluk Vize Harcı: 80 €

Romanya Ankara Büyükelçiliği 2023 Resmi Tatil Günleri Nedir?

Romanya Ankara Büyükelçiliği, Romanya Devleti'nin 2023 yılı resmi tatilleri haricinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 2023 yılı resmi tatillerinde de hizmet verememektedir. Romanya vizesi için başvuruda bulunmak veya Romanya konsolosluk işlemleri için müracat yapmak isteyen kişilerin bu tarihlere göre seyahatlerini veya işlemlerini organize etmelerine dikkat etmelidirler.

 • 1 Ocak Yılbaşı
 • 24 Ocak Romen Beyliklerinin Birleşimi
 • 7 Nisan Kutsal Cuma
 • 9 Nisan Paskalya
 • 21-23 Nisan Ramazan Bayramı
 • 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
 • 29 Haziran 2Temmuz Kurban Bayramı
 • 15 Temmuz Şehitler ve Demokrasi Günü
 • 28 Ağustos Aziz Meryem’in Göğe Yükselişi Bayramı
 • 30 Ağustos Zafer Bayramı
 • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
 • 30 Kasım Aziz Andrei Bayramı
 • 1 Aralık Romanya Ulusal Günü
 • 25-26 Aralık Noel Tatili
 • 31 Aralık Yılbaşı

Romanya Ankara Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Romanya’ya seyahat edecek olan kişiler Romanya Ankara vize başvurularını  Ankara Romanya Büyükelçiliği'ne şahsen müracaat edebilir ya da Vize Hizmet Merkezleri ile Seyahat/ Turizm acenteleri aracılığıyla yapabilirler.  

Romanya Ankara vize başvurularını Romanya Büyükelçiliği tarafından oluşturulan E-VIZA portalı aracılığı ile yapmak mümkündür. 

Romanya Ankara Büyükelçiliği

Romanya Büyükelçiliği Vize Başvuru Formu

Romanya Vize Başvuru Formu; vize başvuru sahibi tarafından, okunaklı ve eksiksiz olarak; Romanya seyahat nedenine ilişkin sunulan evrakları destekleyici şekilde yanıtlanmalıdır. Başvuru Formunda kişisel ve pasaport bilgilerin olduğu bölümlerin doldurulması sırasında dikkatli olunmalıdır. Islak imzanın atılması ihmal edilmemelidir.

Romanya Vize Başvuru Formu için tıklayınız

Romanya Büyükelçiliği Vize Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Romanya Ankara Büyükelçiliği'ne yapılan vize başvurularında ülkeye yapılacak seyahatin amacının ve şartlarının ifade edildiği vize talep dilekçesi ibraz edilmelidir.  
Romanya Büyükelçiliği'ne hitaben, antetli kağıda, İngilizce yazılmış; seyahatin amacı, seyahat tarihleri, seyahatin masraflarının nasıl karşılanacağı ve vize süresinin bitiminde ülkeden ayrılma taahhüdü içeriğinde belirtilmelidir.

Romanya Büyükelçiliği Konsolosluk Hizmetleri Nedir?

Romanya Büyükelçiliği kişisel verileri, vize/seyahat belgesi/diplomatik, hizmet, turistik veya geçici pasaportları vermek amacıyla, noterlik ve nüfus işlemleri için, medeni hal, kişilerin güvenliği, mülklerin/malların izlenmesi için, çeşitli yasal sebeplerden dolayı işleme hakkına sahiptir.
Kişisel veriler elektronik veya manuel yöntemlerle işlenir ve bunu yaparken,  kanunun öngördüğü şeklinde, sözkonusu kişilerin güvenliği, gizliliği ve hakkları daima göz önünde tutulur.

Romanya Konsolosluk İşlemleri Nedir?

Konsolosluk Kaydı
Pasaport Yenileme İşlemi
Doğum, Ölüm ve Evlilik Kaydı
Askerlik Kaydı
Sertifikalar
Belge Tasdiki / Yasallaşması
Cirolar
 

Ankara Romanya Konsolosluğu Pasaport Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan Romanya vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini Ankara Romanya Konsolosluğu'nda gerçekleştirebilirler.

Romanya Büyükelçiliği Ankara Adresi Nedir?

Duyurular

Pandemi Döneminde Romanya Vizesi

Pandemi Döneminde Romanya Vizesi başvuruları şu şekilde yapılmaktadır; Romanya bordo pasaporta sahip Türk vatandaşlarından vize isteme...
2022-01-26 15:46:43

Romanya İstanbul Konsolosluk vize başvuru saatleri

Romanya İstanbul Konsolosluğu Vize müracaatları için Pazartesi, Perşembe 09.00 / 13.00 saatleri arasında Cuma günleri ise 09.00 / 12.00 sa...
2021-01-13 06:42:38

Romanya Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda hizmet vermeyecek

Türkiye’de hizmet veren Romanya’nın temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve Romanya’nın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötürü ...
2021-01-13 06:41:24

Romanya Konsolosluğu Resmi Tatil Duyurusu

Romanya Başkonsolosluğu ve Romanya Büyükelçiliği’nin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı (P...
2021-01-13 06:39:31
Tüm Duyurular
Ankara Büyükelçiliği