Romanya Bursa Fahri Konsolosluğu

Bursa Romanya Fahri Konsolosluğu Görev Alanı Nedir?

Bursa ve çevresinde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve 3. ülke vatandaşları, Romanya vize işlemlerini Romanya Bursa Fahri Konsolosluğu’ndan yapabilirler. 

Romanya Bursa Fahri Konsolosluğu Görevleri Nedir? 

Bursa Antalya Fahri Konsolosluğu, resmi bir kurum olmasının yanı sıra diplomatik yetki sahibi değildir. Türkiye’de ülkesinin menfaatlerini koruyan ve ilerleten, çeşitli resmi süreçleri idame ettiren resmi bir kurumdur. Romanya Bursa Fahri Konsolosluğu’nun görevleri bazı antlaşmalar ve nizamnamelerle tasarlanmıştır. Romanya Bursa Fahri Konsolosluğu’nun en genel amacı ise, Türkiye devleti içerisindeki ticari menfaatlerini korumak, geliştirmek, pasaport yenileme işlemleri, tıbbi, kanuni, eğitim alanında yardım sağlama, ulaşım bulundukları ülkelerin otoriteleri ile iletişim kurma, yurt dışında ölüm, doğum, ayrılık ve dünyevi olaylarla ilgili olmaktır.

Bursa Romanya Fahri Konsolosluğu Adresi Nedir?

 Yeni Yalova Yolu, 13. km, No: 349, Bursa

Romanya Konsolosluğu Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Romanya Bursa Fahri Konsolosluğundan doğrudan vize başvurusu gerçekleştirilememektedir. Romanya’ya seyahat edecek kişiler Romanya Konsolosluğu vize başvurusunu, Romanya Konsolosluğuna akredite Vize Hizmet Merkezi ile yapabilirler. 

Romanya vizesi Bursa başvurusunu, Romanya Konsolosluğu tarafından oluşturulan E-VIZE portalı aracılığı ile yapmak mümkündür. 

Romanya Konsolosluğu Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Romanya Vize Başvuru Formu; vize başvuru sahibi tarafından, okunaklı ve eksiksiz olarak; Romanya seyahat nedenine ilişkin sunulan evrakları destekleyici şekilde yanıtlanmalıdır. Romanya Vize Başvuru Formunda kişisel ve pasaport bilgilerin olduğu bölümlerin doldurulması sırasında dikkatli olunmalıdır. Islak imzanın atılması ihmal edilmemelidir.

Romanya Vize Başvuru Formu için tıklayınız

Romanya Konsolosluğu Vize Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Romanya Bursa Konsolosluğu vize başvurularında ülkeye yapılacak seyahatin amacının ve şartlarının ifade edildiği bir vize talep dilekçesi ibraz edilmesini istemektedir.  
Romanya Konsolosluğu'na hitaben, antetli kağıda, İngilizce yazılmış; seyahatin amacı, seyahat tarihleri, seyahatin masraflarının nasıl karşılanacağı ve vize süresinin bitiminde ülkeden ayrılma taahhüdü içeriğinde belirtilmelidir.

Romanya Bursa Konsolosluğu Vize Ücreti Ne Kadardır?

Romanya'ya yapılacak olan seyahatinizin türü ve kalış sürenize göre vize ücreti konsolosluk tarafından belirlenmektedir.

Romanya Bursa Fahri Konsolosluğu 2023 Resmi Tatil Günleri Nedir?

Romanya Konsoloslukları ve Türkiye Temsilcilikleri, Romanya resmi tatillerinin yanı sıra Türkiye resmi tatilleri olan günlerde de hizmet vermemektedir.

 • 1 Ocak Yılbaşı
 • 24 Ocak Romen Beyliklerinin Birleşimi
 • 7 Nisan Kutsal Cuma
 • 9 Nisan Paskalya
 • 21-23 Nisan Ramazan Bayramı
 • 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
 • 29 Haziran 2Temmuz Kurban Bayramı
 • 15 Temmuz Şehitler ve Demokrasi Günü
 • 28 Ağustos Aziz Meryem’in Göğe Yükselişi Bayramı
 • 30 Ağustos Zafer Bayramı
 • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
 • 30 Kasım Aziz Andrei Bayramı
 • 1 Aralık Romanya Ulusal Günü
 • 25-26 Aralık Noel Tatili
 • 31 Aralık Yılbaşı

Romanya Bursa Fahri Konsolosluğu

 

Duyurular

Pandemi Döneminde Romanya Vizesi

Pandemi Döneminde Romanya Vizesi başvuruları şu şekilde yapılmaktadır; Romanya bordo pasaporta sahip Türk vatandaşlarından vize isteme...
2022-01-26 15:46:43

Romanya İstanbul Konsolosluk vize başvuru saatleri

Romanya İstanbul Konsolosluğu Vize müracaatları için Pazartesi, Perşembe 09.00 / 13.00 saatleri arasında Cuma günleri ise 09.00 / 12.00 sa...
2021-01-13 06:42:38

Romanya Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda hizmet vermeyecek

Türkiye’de hizmet veren Romanya’nın temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve Romanya’nın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötürü ...
2021-01-13 06:41:24

Romanya Konsolosluğu Resmi Tatil Duyurusu

Romanya Başkonsolosluğu ve Romanya Büyükelçiliği’nin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı (P...
2021-01-13 06:39:31
Tüm Duyurular
Bursa Fahri Konsolosluğu