Romanya İzmir Başkonsolosluğu

İzmir Romanya Başkonsolosluğu Görevleri Nedir?

Romanya İzmir Başkonsolosluğu, resmi bir kurum olmasının yanı sıra diplomatik yetki sahibi değildir. Türkiye’de ülkesinin menfaatlerini koruyan ve ilerleten, çeşitli resmi süreçleri idame ettiren resmi bir kurumdur. Romanya İzmir Başkonsolosluğu’nun görevleri bazı antlaşmalar ve nizamnamelerle tasarlanmıştır. Romanya İzmir Başkonsolosluğu’nun en genel amacı ise, Türkiye devleti içerisindeki ticari menfaatlerini korumak, geliştirmek, pasaport yenileme işlemleri, tıbbi, kanuni, eğitim alanında yardım sağlama, ulaşım bulundukları ülkelerin otoriteleri ile iletişim kurma, yurt dışında ölüm, doğum, ayrılık ve dünyevi olaylarla ilgili olmaktır.

Romanya İzmir Başkonsolosu Kimdir?

Başkonsolos: Mioara Stefan

Romanya İzmir Başkonsolosluğu’nun Görev Alanı Nedir?

Romanya’nın İzmir Başkonsolosluğu Ankara Büyükelçiliği’ne bağlı olarak görev yapar. Romanya vize başvurularında bölge farkı bulunduğundan dolayı İzmir’ genel olarak Ege Bölgesine hitap etmektedir.

Bu şehirler: Aydın, Afyonkarahisar, Balıkesir, Burdur, Denizli, Çanakkale, İzmir, Isparta, Manisa, Muğla, Mersin, Uşak

İzmir Romanya Konsolosluğu Adresi: 1479 Sok., No.9, Alsancak, İzmir

İzmir Romanya Başkonsolosluğu Resmi Tatil Günleri Nedir?

Romanya Konsoloslukları ve Türkiye Temsilcilikleri, Romanya resmi tatillerinin yanı sıra Türkiye resmi tatilleri olan günlerde de hizmet vermemektedir.

Romanya İzmir Başkonsolosluğu Vize Prosedürleri Nelerdir?

Türk vatandaşlarından normal(bordo) pasaporta sahip olan kişiler tüm seyahat türleri için vize almak zorundadırlar. Diğer pasaport türleri sadece 180 gün içinde 90 günden fazla kalacaklarsa eğer seyahat amacına göre vize almak zorunda kalmaktadırlar.

Diğer konsolosluk ve büyükelçiliğinde başvuru türüyle aynı olarak tüm evraklarınız hazır bir şekilde toplar ve online sisteme kayıt olursunuz. Romanya’nın belirlediği e-vize sistemine kendi iletişim bilgileriniz ile kayıt olduktan sonra belirlenen aşamalardan ilerlenerek evraklarınız sisteme yüklenmektedir.

Online başvuru öncesinde evraklarınızı hazır edip tarama yolu ile bilgisayarınıza indirebilirsiniz. İstenilen evrak sırası geldiğinde yüklemelerinizi yaparken bu size kolaylık sağlayacaktır. Evrak yüklemeleriniz tamamlandıktan sonra ilerleyen seçeneklerden online başvuru formunuzu da doldurmaya başlıyorsunuz, tüm veriler doğru girildikten sonra formunuzu çıktısını alarak sisteme onay verip göndermeniz gerekmektedir.

Formunuza yeni biometrik fotoğrafınızı yapıştırıp en arka kısımdaki imza bölümüne imzanızı atarak form başa gelecek şekilde evraklarınızı sıralayın. Ardından konsolosluktan online e vize portal sistemine giriş yaptığınız mailinize düşecek randevu bilgilerini takip etmeniz gerekmektedir.

Randevunuz geldiğinde dosyanız ile birlikte randevu günü ve saatinde konsolosluk önünde olarak görevlilerin yönlendirmesiyle başvurunuzu yapabilirsiniz. Konsolosluk görevlisi her zaman ek evrak isteme hakkına sahiptir. Başvuru sonrası sizlere verilen tahsilat fişine istinaden konsolosluğun belirlediği harç ödemesini yaparak işlemlerinizi tamamlamış olursunuz.

Başvurular sabah 09:00 – 12:00 arasında yapılmakta olup 13:00-15:00 arasında ise pasaport teslimleri yapılmaktadır.

Vize başvuru sonucunuzun onay, ret veya süreç uzamaması gibi durumlara yalnızca konsoloslukların karar verdiğini unutmayın.

Romanya vize başvurularınızı şahsen yapmanız gerekmektedir. Hem vize başvurusu hem de çıkan vize sonucunu teslim almaya kişiler şahsen gelmek zorundadır. Ticari vize başvurularında şirket adına vekalet verilen bir kişi konsolosluktan alacağı izin ile aynı şirketten farklı kişilerin de başvurularını ve vize sonuçlarını almaya vermeye yetkili olabilmektedir. Bu durum için konsolosluktan yine izin ve bilgi alınması rica olunur.

Romanya İzmir Başkonsolosluğu Vize Başvurularında Hazırlanması Gerekenler

Örnek Evrak Listesi

 • Vize Başvuru Formu (Online form doldurularak çıktı alınmalıdır)(El yazısı ile doldurulmuş formlar kabul edilmemektedir.)
 • Pasaport (Gezi bitiş süresinden itibaren en az 90 gün geçerliliği kalması gerekir)
 • Varsa eski Romanya veya schengen vize fotokopileri
 • Kimlik fotokopisi veya yabancılar için oturum kartı fotokopisi
 • 2 adet Biometrik Fotoğraf (Güncel, 35x45 boyutlarında, kimlik, pasaport veya eski vizelerde kullanılmamış olmalıdır)
 • Tam vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (e-Devlet sisteminden barkodlu alınabilir. "Nüfus Aile" seçip, "Eski Eş" ve "Vukuatlı" seçeneklerine evet diyerek oluşturunuz ve indirerek yazdırınız.)
 • Adli Sicil Kaydı Belgesi (E-devletten barkodlu alınabilir, bazı durumlarda orijinal talep edilebilir)
 • Seyahat Dilekçesi (pasaport numaranız, seyahat amacınız/planınız ve giriş-çıkış tarihlerinizin olduğu ve konsolosluğa hitaben yazılacak yazı da masrafların kim tarafından karşılanacağı ve varsa özel durumlarınız belirtilmelidir.)
 • Çalışma ve İzin Yazısı (Şirketin Antetli kâğıdına, Konsolosluğa hitaben düzenlenecek yazıda kişinin iş yerindeki görevi, ücretli/ücretsiz izinli olduğu seyahat tarihleri belirtilmeli, belge kaşe ve ıslak imzalı olarak düzenlenmelidir.)
 • Şirket Evrakları (Son 1 ay içerisinde alınmış orijinal veya e-imzalı Faaliyet Belgesi ile Vergi Levhası, Ticaret Sicil Gazetesi ve İmza Sirkülerinin fotokopileri)
 • SGK Tescil ve Hizmet Dökümü (e-Devlet sistemi üzerinden barkodlu indirerek yazdırınız)
 • Maaş Bordroları (Son 3 aylık, kaşeli ve imzalı)
 • SGK İşe giriş bildirgesi (E-devlet üzerinden barkodlu olarak alınmalıdır)
 • Şahsi Banka Hesap Dökümü (Yeterli bakiyesi bulunan, Son 3 aylık, kaşeli ve imzalı olmalıdır. İmza atan banka yetkilisinin imza sirküleri fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır)
 • Hotel ve Uçak rezervasyonlarınız ya da satın alım belgeleriniz
 • Yurt Dışı Vize Seyahat Sağlık Sigortası (En az 30.000€ teminatlı seyahat tarihinden bir gün önce ve bitiminden bir gün sonra olarak yapılmalıdır)

Not: Vize randevusuna ve sonucu çıkan pasaport teslimine şahsen gelinmesi zorunludur, ticari başvurularda veya gelinemeyecek durumlarda ise konsolosluktan bilgi alınması faydanıza olur.

 • Konsolosluk Turistik Vize Harcı: 80 €’dur.

Yukarıdaki belirtilen maddeler turistik vize için istenilen genel evrak listesidir. Konsolosluklar arasında evrakları bakımından farklılıklar olabilir.

Romanya İzmir Başkonsolosluğu’ndan Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Seyahat başlangıç gününe en az 30 gün varken başvuru yapılması uygundur. Genelde somut başvurudan sonra 6-7 iş gününde sonuçlanmaktadır. Ancak evrakların toparlanması, online sisteme yüklenecek olması, konsolosluğu vereceği randevunun ileri tarihli verilebilme ihtimalleri ve vize çıkış sürecini de dahil ettiğimizde biraz zaman aralığı bırakmak faydanıza olacaktır.

Romanya Konsolosluğu Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Romanya Vize Başvuru Formu; vize başvuru sahibi tarafından, okunaklı ve eksiksiz olarak; Romanya seyahat nedenine ilişkin sunulan evrakları destekleyici şekilde yanıtlanmalıdır. Romanya Vize Başvuru Formunda kişisel ve pasaport bilgilerin olduğu bölümlerin doldurulması sırasında dikkatli olunmalıdır. Islak imzanın atılması ihmal edilmemelidir.

Romanya Vize Başvuru Formu için tıklayınız

Romanya Konsolosluğu Vize Dilekçe Örneği

Romanya İzmir Başkonsolosluğu'na yapılan vize başvurularında ülkeye yapılacak seyahatin amacının ve şartlarının ifade edildiği vize talep dilekçesi ibraz edilmelidir.  
Romanya Başkonsolosluğu'na hitaben, antetli kağıda, İngilizce yazılmış; seyahatin amacı, seyahat tarihleri, seyahatin masraflarının nasıl karşılanacağı ve vize süresinin bitiminde ülkeden ayrılma taahhüdü içeriğinde belirtilmelidir.

Romanya İzmir Konsolosluğu Vize Ücreti Ne Kadardır?

Romanya'ya yapılacak olan seyahatinizin türü ve kalış sürenize göre vize ücreti konsolosluk tarafından belirlenmektedir.

Romanya İzmir Başkonsolosluğu

Romanya Başkonsolosluğu Konsolosluk İşlemleri Nedir?

Romanya Başkonsolosluğu kişisel verileri, vize/seyahat belgesi/diplomatik, hizmet, turistik veya geçici pasaportları vermek amacıyla, noterlik ve nüfus işlemleri için, medeni hal, kişilerin güvenliği, mülklerin/malların izlenmesi için, çeşitli yasal sebeplerden dolayı işleme hakkına sahiptir.
Kişisel veriler elektronik veya manuel yöntemlerle işlenir ve bunu yaparken,  kanunun öngördüğü şeklinde, sözkonusu kişilerin güvenliği, gizliliği ve hakları daima göz önünde bulundurulur.

Romanya Konsolosluk İşlemleri Nedir?

Konsolosluk Kaydı
Pasaport Yenileme İşlemi
Doğum, Ölüm ve Evlilik Kaydı
Askerlik Kaydı
Sertifikalar
Belge Tasdiki / Yasallaşması
Cirolar

İzmir Romanya Konsolosluğu Pasaport Yenileme İşlemi Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan Romanya vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini İzmir Romanya Konsolosluğu'nda gerçekleştirebilirler.

İzmir Romanya Başkonsolosluğu Konsolosluk Hizmetleri Nedir?

İzmir Romanya Konsolosluğu, cinsiyet, ırk, yaş ve din ayrımı yapmadan, yürürlükte bulunan yerel mevzuatlar ile uluslar arası hükümler çerçevesinde, Romen vatandaşlarına konsolosluk koruma desteği vermektedir. Karşılaşılan sorunlar karşısında profesyonel şekilde ve yürürlükte bulunan kanunlar çerçevesinde bilgilendirme yapmak ve rehberlik etmektir.

Olağan durumlar:
Başvurulara istinaden, geçici seyahat evrakları (seyahat belgesi, geçici pasaport) düzenlemek veya süresi dolmuş olan evrakların yenilenmesine yardımcı olmak.
Medeni hali ile ilgili evrakların elde edilmesine yardım etmek (doğum, evlilik veya ölüm sertifikaları gibi).
Romanya’dan adli veya resmi evrakların elde edilmesine yardımcı olmak.

Acil durumlar için (tutuklama, kaza, doğal afetler, askeri müdahale, vs): 
Romanya vatandaşının durumu hakkında haber alınmasından sonra, en kısa sürede temas kurmak,
Romanya vatandaşı hakkında bilgi almak için yetkili makamlarla irtibata geçmek,
Haklar ile ilgili,yasal prosedürlerin uygulanıp uygulanmadığı konusunda bilgi alınarak, bu doğrultuda resmi makamlar ile temas kurmak,
İstenilmesi halinde Romanya'daki aile bireyleri ile iletişim kurmak,
Yakınların kaybolma, kaçırma veya vefat durumlarında danışmanlık ve asistanlık hizmeti vermek (avukat, tercüman, cenaze şirketleri,v.b).

İzmir Romanya Konsolosluğu Nerededir?

Duyurular

Pandemi Döneminde Romanya Vizesi

Pandemi Döneminde Romanya Vizesi başvuruları şu şekilde yapılmaktadır; Romanya bordo pasaporta sahip Türk vatandaşlarından vize isteme...
2022-01-26 15:46:43

Romanya İstanbul Konsolosluk vize başvuru saatleri

Romanya İstanbul Konsolosluğu Vize müracaatları için Pazartesi, Perşembe 09.00 / 13.00 saatleri arasında Cuma günleri ise 09.00 / 12.00 sa...
2021-01-13 06:42:38

Romanya Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda hizmet vermeyecek

Türkiye’de hizmet veren Romanya’nın temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve Romanya’nın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötürü ...
2021-01-13 06:41:24

Romanya Konsolosluğu Resmi Tatil Duyurusu

Romanya Başkonsolosluğu ve Romanya Büyükelçiliği’nin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı (P...
2021-01-13 06:39:31
Tüm Duyurular
İzmir Başkonsolosluğu