Romanya Başkonsolosluk Görev Bölgesi


Romanya Devleti’ne seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Romanya Konsolosluğu vize başvurularını ve Romanya konsolosluk işlemlerini ikamet ettikleri bölgeye en yakın yerde bulunan Romanya Devleti temsilciliği vasıtası ile yapabilmektedir. 

Türkiye’de bulunan Romanya Devleti Büyükelçiliği, Romanya başkonsoloslukları ve Romanya Fahri konsoloslukları bulundukları ilde ve çevre illerde ikamet eden kişilerin Romanya Konsolosluğu işlemlerini ve Romanya Konsolosluğu vize işlemlerini yerine getirmekle yükümlüdür. 

Romanya Devleti Türkiye Temsilcilikleri

Romanya Devleti’nin Türkiye’nin birçok şehrinde temsilciliği bulunmaktadır. Türkiye’de bulunan Romanya temsilcilikleri aşağıdaki gibidir. 

-    Romanya Ankara Büyükelçiliği

-    Romanya İstanbul Başkonsolosluğu

-    Romanya İzmir Başkonsolosluğu

-    Romanya Antalya Fahri Konsolosluğu

-    Romanya Edirne Fahri Konsolosluğu

-    Romanya Bursa Fahri Konsolosluğu

Romanya vize işlemlerine ya da Romanya Konsolosluğu işlemlerine başvuru yapacak kişiler, işlemlerini ikamet ettikleri bölgeye en yakın temsilcilik vasıtası ile yapmalıdır.

Türkiye’deki Romanya temsilciliklerinin görev alanları kapsamına giren iller temsilciliğin niteliğine ve konumuna göre farklılık göstermektedir.

Romanya Ankara Büyükelçiliği  

Ankara ve çevresinde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Romanya Konsolosluğu konsolosluk işlemleri ve Romanya vizesi başvuru işlemleri Romanya Ankara Büyükelçiliği tarafından yürütülmektedir. 

Romanya Başkonsolosluk
 

Romanya İstanbul Başkonsolosluğu

Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Sakarya, Tekirdağ, Yalova ve İstanbul illerinde ikamet etmekte olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Romanya Konsolosluğu konsolosluk işlemlerini ve Romanya Konsolosluğu vize işlemlerini Romanya İstanbul Başkonsolosluğu’na başvuruda bulunarak yapmalıdır. 
 

Romanya İzmir Başkonsolosluğu  

Afyon, Aydın, Balıkesir, Burdur, Çanakkale, Denizli, Isparta, İçel, Manisa, Muğla, Uşak, İzmir illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye oturum izni bulunan üçüncü ülke vatandaşları Romanya Konsolosluğu konsolosluk işlemleri ve Romanya vizesi işlemleri Romanya İzmir Başkonsolosluğu görev alanında bulunmaktadır. 

Dolayısıyla bu illerde ikamet eden kişiler konsolosluk ve vize işlemleri için Romanya İzmir Başkonsolosluğu’na başvuruda bulunmalıdır.

 

Romanya Antalya Fahri Konsolosluğu  

Romanya Antalya Fahri Konsolosluğu, Antalya ili ve ilçeleri ile Akdeniz bölgesinde yer alan diğer illerde (Burdur, Isparta) ikamet eden kişilerin konsolosluk ve vize işlemlerini yürütmekle görevlidir. 
Bu nedenle Antalya, Burdur ve Isparta illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Romanya Konsolosluğu ve Romanya vizesi işlemleri için Romanya Antalya Fahri Konsolosluğu’na başvuru yapmalıdır.

 

Romanya Edirne Fahri Konsolosluğu  

Edirne ve Trakya Bölgesinin diğer illerinde ikamet eden kişilerin Romanya konsolosluk işlemleri ve vize işlemleri Romanya Edirne Fahri Konsolosluğu görevi çerçevesinde yer almaktadır. Dolayısıyla Edirne ve çevresinde yaşayan kişiler Romanya Konsolosluğu vize ve konsolosluk işlemleri için Romanya Edirne Fahri Konsolosluğu’na müracaat etmelidirler. 
 
Romanya Bursa Fahri Konsolosluğu  

Romanya Devleti’nin Bursa ilinde de temsilciliği bulunmaktadır. Bursa ve çevresinde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Romanya vizesi ve diğer konsolosluk işlemleri için Romanya Bursa Fahri Konsolosluğu’na başvuruda bulunmalıdır.

 

Romanya Başkonsolosluk

 

Duyurular

Pandemi Döneminde Romanya Vizesi

Pandemi Döneminde Romanya Vizesi başvuruları şu şekilde yapılmaktadır; Romanya bordo pasaporta sahip Türk vatandaşlarından vize isteme...
2022-01-26 15:46:43

Romanya İstanbul Konsolosluk vize başvuru saatleri

Romanya İstanbul Konsolosluğu Vize müracaatları için Pazartesi, Perşembe 09.00 / 13.00 saatleri arasında Cuma günleri ise 09.00 / 12.00 sa...
2021-01-13 06:42:38

Romanya Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda hizmet vermeyecek

Türkiye’de hizmet veren Romanya’nın temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve Romanya’nın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötürü ...
2021-01-13 06:41:24

Romanya Konsolosluğu Resmi Tatil Duyurusu

Romanya Başkonsolosluğu ve Romanya Büyükelçiliği’nin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı (P...
2021-01-13 06:39:31
Tüm Duyurular
Başkonsolosluk Görev Bölgesi