Romanya Seyahat Sağlık Sigortası

Romanya Seyahat Sağlık Sigortası

Romanya seyahat sağlık sigortası Romanya veya Türkiye topraklarına giriş yapacak her iki ülke vatandaşları için zorunlu bir prosedürdür.

Seyahat sağlık sigortası seyahat eden kişiyi aniden gelişebilecek acil durumlar işin garanti altına almaktadır. Kaza, yaralanma, hastalık, ölüm ve benzeri tıbbi durumlarda yapılacak harcamalar önceden belirlenmiş teminat üzerinden karşılanır.

Yurt dışı seyahat sigortası olarak da işlem gören bu poliçeler her ülke için farklı şartlarla hazırlanmaktadır. Son dönemde yaşanan pandemi sebebiyle Covid-19 teminatlı sigorta poliçeleri hazırlanmış ve kimi ülkelerce zorunluluk haline getirilmiştir. Romanya için tanımlanacak sigortanızı sisteme girmeden önce Romanya ya da Türkiye’nin mevcut durumu hakkında bilgi almanızda yarar vardır.

Romanya, Avrupa Birliği ülkelerinden biri olması nedeniyle vize şartlarında Schengen sahası içinde kabul gören prensipleri uygulamaktadır.

Schengen seyahat sağlık sigortası belli kuralları taşıyan poliçeleri kapsar. Teminatınız 30.000 Euro olmalı, sigortanız Romanya ziyaretinizin tümünü kapsamalı ve poliçe giden her kişi için ayrı hazırlanarak sistem üzerinde doldurulmalıdır. El yazısı ile doldurulan poliçeler Romanya Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir.

Yaşanan salgın nedeniyle Schengen ülkeleri de Komisyon kararlarının dışında da kurallar öne sürebilmektedir. Seyahat sigortanızı tanımlatmadan önce güncel bir değerlendirme yapmanız gerekecektir.

Romanya Seyahat Sağlık Sigortası vize başvurusunda bulunacak kişi için zorunluluktur. Sigorta poliçeniz hakkında genel bilgilere yazımızın devamını okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Romanya Vatandaşlarına Seyahat Sağlık Sigortası

Romanya vatandaşlarına yapılacak sigorta da Schengen bölgesi için hazırlanan poliçelerle aynı prensipleri taşıyan poliçelerden oluşur.

Türkiye, salgın süresince  turizm alanında farklı bir çalışmaya giderek Covid-19 teminatlı sigorta çalışması gerçekleştirmiştir. Böylece Türkiye’ye gelen yabancılar salgına karşı da güvence altında seyahatlerini yapabilmektedir.

Romanya vatandaşları için düzenlenen sigorta poliçeleri uluslararası seyahat şartnamesine göre asgari 30.000 Euro teminatlı ve ülke ziyaret  süresinin tamamını karşılar nitelikte sisteme girilmelidir.

Romanya’da yer alan resmi belgeli acenteler tarafından onaylanmış ve imzalanmış poliçe seyahat anında kişinin üzerinde bulunmalıdır.

Zorunlu seyahat sağlık sigortasında amaç kişinin tereddütsüz seyahat etmesine olanak sağlamaktır. Söz konusu bir acil bir durumda ödenen rakamlar çok uygun gelecektir.

Zorunlu olarak tanımlanması gereken genel teminatların dışında pasaportunuzun kaybolması ya da bagajınızın zarar görmesine veya seyahatin yarına kesilmesine karşın sigorta paketlerinden de faydalanabilirsiniz.

Romanya vatandaşlarına seyahat sağlık sigortası Türkiye’yi ziyaret edecek her fert için geçerlidir. Yaş sınırı yoktur.  Türkiye’nin seyahat sağlık sigortası koşulları hakkında güncel bilgi için vize danışmanlarınızdan bilgi alabilirsiniz.

Romanya Seyahat Sağlık Sigortası

Romanya Seyahat Sigortası Nasıl Yapılır?

Romanya Seyahat Sigortası online sisteme kişinin kimlik, şahsi bilgilerinin, seyahat süresinin girişi ile tanımlanır. Kişisel kararla alınan ek teminatlarla birlikte zorunlu olarak belirlenen teminat girişi doldurulur ve görevlendirilmiş acente tarafından imza atılıp, kaşelenir  başvuru sahibine teslim edilir.

Hazırlanacak olan sigortada öncelik Romanya Konsolosluğu’nun vize işlemlerinde talep edeceği kriterlerdir. Romanya, Schengen seyahat sağlık sigortası kurallarını uyguladığı için poliçenizin teminatı en az 30.000 Euro sınırında hazırlanmalıdır. Bu teminat temel tıbbi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir tutar üzerinden standarda bağlanarak sınırlandırılmıştır.

Zorunlu seyahat sigortasında bir diğer önemli olan husus seyahat sürenizin tümünün karşılanıyor oluşudur. Poliçeye ödenecek tutarı da bu süre belirlediğinden kontrollerinizin yapılarak sürenizi online forma o şekilde girmeniz gerekmektedir.

Sigorta formu online doldurulmalı ve tüm poliçe bölümleri onaylanmadan evvel kontrol edilmelidir. Yetkili acentenin kaşe ve imzasını taşımayan evraklar geçerli sayılmayacaktır. Romanya Seyahat Sigortası her ferde ayrı tatbik edilmektedir. Tüm kontrollerinizi yaptıktan sonra dosyanızı Romanya Konsolosluk himayesinde incelemeye eksiksiz olarak teslim etmeniz önemlidir. Aksi takdirde hatalı ya da eksik evrak nedeni ile başvurunuzun olumsuz sonuçlanması olasıdır.

Romanya Seyahat Sağlık Sigortası Süresi

Romanya Seyahat Sağlık Sigortası Süresi Romanya ya da Türkiye seyahat sürenizin tamamıdır. Önlem olarak ülkeye seyahatinizden bir gün önce ve seyahatinizin tamamlanmasından bir gün sonra tarih aralığı olarak belirlenmelidir.

Online seyahat sağlık sigortası tarihleriniz vize başvurunuzda beyan ettiğiniz zaman aralığı ile de teyit edilebilir olmalıdır. Evraklarınızda yer alabilecek tarih tutarsızlığı vize başvurunuzun geçersiz olmasına ya da vize başvurunuzun ret cevabı almasına sebep olabilir.

Sigorta poliçeniz Romanya ziyaretinizin durumuna göre 1 gün ya da 1 yıl aralığında düzenlenebilir. Eğer Romanya’ya ya da Schengen ülkelerine sık seyahat ediyorsanız poliçenizin zaman aralığını tüm ziyaret sürelerinizi kapsayacak şekilde düzenleyebilirsiniz. Böylece evrak karmaşasından kurtulur tek bir poliçe ile de daha az ücret ödeme şansını elde edersiniz.

Schengen sahasında yer alan diğer ülkelerde Romanya için temin ettiğiniz seyahat sağlık sigortası poliçesi geçerli sayacaktır. Schengen ülkelerine yapılacak her ziyaret için ayrıca düzenlenmiş bir sigorta poliçesine ihtiyacınız olmayacaktır.

Romanya Seyahat Sağlık Sigortası Süresi sisteme girilirken dikkatli olunmalı diğer vize evraklarınızla teyit edilmelidir. Yapılan eksik ya da hatalı bir tanımlama sürecinizi tamamen değiştirebilir. Evraklarınızın geçerli sayıldığı aşabilir, evraklarınızı yeniden düzenlemeniz gerekebilir ve ödemelerinizi iki katına çıkarabilirsiniz.

Romanya Seyahat Sigortası

Romanya Seyahat Sağlık Sigortası Nerede Yapılır?

Romanya Seyahat Sağlık Sigortası Romanya ya da Türkiye yönetimi tarafından resmi izin alınarak açılan yetkili acenteler aracılığıyla yapılmalıdır.

Romanya Konsolosluğu tarafından vize işlemlerinde istenen sigorta poliçelerinin sorumluluğu tamamen vize başvuru sahibine aittir. Bu nedenle vize danışmanınızla hareket ederek sigorta firmalarının hazırladığı paketleri değerlendirebilirsiniz. Alanında ehil bir danışman ile başvuru evrakınızın bir araya getirilmesi ve poliçenizin de evraklarınızı teyit eder şekilde girilmesi önem teşkil etmektedir.

Euroasia Global Visa Services Schengen bazlı tatbik edilen zorunlu seyahat sağlık sigortası ve Romanya vizesi konusunda yardımcı olabilecek uzman bir firmadır. Romanya vizesi uzmanları tarafından size belirtilen programa uyarak seyahat sigortanızı alabilirsiniz.

Romanya, Avrupa Birliği Komisyon kriterlerini tatbik etmektedir.  Ancak, toplum sağlığını ve güvenliğini etkileyen durumlarda ülke bazlı politikalarını uygulayabilir. Yaşanan pandemi dönemi göstermiştir ki diplomasi günlük değişimlere neden olabilmektedir.

Romanya vatandaşlarına Türkiye vizesi seyahat sağlık sigortası ve Türk vatandaşlarına temin edilecek zorunlu seyahat sigortaları son güncel bilgilendirmelere göre hazırlanmalıdır.

Sigorta poliçesine ait son detayları vize ülke uzmanlarınızdan öğrenebilir ve yetkili acenteye poliçenizi son değişikliklere göre hazırlayabilirsiniz.

Romanya Seyahat Sigortası Ne İşe Yarar?

Romanya seyahat sağlık sigortası Romanya’yı ziyaret etmek isteyen kişilerin sağlık ve aciliyet içeren durumlarda tıbbi durumunu güvence altına alır. Aynı zamanda Romanya Konsolosluğu vize işlemlerinde zorunlu evrak olarak talep edilir.

Romanya’ya seyahat edecek Türkiye vatandaşları ülkeye vize ile giriş yapabilmektedir. Romanya vizesi için Konsolosluğa başvuruda bulunan kişi Schengen seyahat sağlık sigortası poliçesi ile Romanya dışında Schengen bölge ülkelerinde seyahatine devam edebilmektedir.

Yetkili acente veya danışman tarafından hazırlıkları tamamlanan Romanya online seyahat sağlık sigortası en az  30.000 Euro teminata dahil olan durumlar şu şekilde belirtilmektedir.

  • Romanya seyahatinde olan kişinin hastalanma, yaralanma, ya da kaza yaşaması durumunda gerçekleşecek sağlık birimine naklinin yerine getirilmesi,
  • Acil durumlara ek olarak ilaç, tedavi veya diğer tetkikler için gereken giderlerin karşılanması,
  • Tıbbi olarak problem yaşayan kişinin refakat edilmesi gerektiğinde, refakatçinin yol, konaklama gibi hayati ihtiyaçlarının karşılanması,
  • Seyahat sağlık sigortası poliçe sahibinin vefat etmesi ile nakil, refakatçi talebi durumunda kişinin giderlerinin  karşılanması gerçekleştirilecektir.

Romanya seyahat sağlık sigortası belirtilen gerekliliklerin tamamını yerine getirecektir. Tüm bu teminatların haricinde ek tercih edilen paketler de (pasaport kaybı, seyahat iptali, bagaj zararı) Romanya’da sizi koruyacak ve acil bir durumda hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Romanya Seyahat Sigortası Ne Zaman Yapılır?

Romanya seyahat sigortası Romanya’ya seyahat etmeden ve vize başvurunda bulunmadan önce yapılmalıdır. Romanya Konsolosluğu vize başvurunuzda da olması gereken önemli belgelerden biri de sigorta poliçenizdir.

Zorunlu sigorta kapsamında hazırlatacağınız poliçe online girişle yapılmalı el yazısı ile form doldurulmamalıdır.

Gerek Türkiye gerek Romanya bazında  Konsolosluk şartları Covid-19 salgını sürecinde değişiklik göstermektedir. Bu nedenle sigorta yapılırken vize başvurusu konusunda tecrübeli bir uzmanla görüşülmesi zaman ve geçerlilik hususunda işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Seyahat sağlık sigortası olarak tanımlanan poliçe Schengen sahasındaki  ülkeler için minimum 30.000 Euro teminatlı olmalıdır.

Romanya online seyahat sağlık sigortası Schengen’e üye ülkelerde geçerli olacaktır. Sigortanızın belirlediği tarihlere uyarak Romanya dışında kalan Schengen ülkelerini de ziyaret edebilirsiniz.

Seyahat Sigortası vize başvurunuz öncesi seyahat programınıza dair tarihlere uygun şekilde online düzenlenecek ve size teslim edilecektir. Tüm form maddeleri ayrıntılı olarak kontrol edildikten  sonra diğer evraklarınızla Konsolosluk vize ofislerine başvurunuzu yapabilirsiniz. Seyahatiniz süresince adınıza hazırlanan poliçenizin yanınızda olması da önemli bir ayrıntıdır.

Romanya Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları

Romanya’ya seyahat edecek olan Türk vatandaşları ile Romanya vatandaşlarına Türkiye vizesi için gerekli olan sigorta poliçesi fiyatları genel olarak aynıdır. Schengen seyahat sigortası ücretini belirleyecek olan ülkeye gidiş sebebiniz ve konaklayacağınız süredir.

Seyahat sigortası türleri ziyaret edilen ülkeye göre değişiklik gösterecektir. Romanya Konsolosluğu tarafından zorunluğa bağlı sigorta 30.000 Euro teminatlı poliçedir. Sigortaların ücretleri, ülkeye yapılan ziyaretin uzaması durumunda artacaktır. Zorunlu kapsamda yaptırılan Romanya seyahat sigortası olası kaza, hastalık ve vefat halinde teminat sunar.  Tedavi, ilaçlar, cenaze ya da sağlık merkezine nakil giderleriniz ödediğiniz ücretle belirlenmiş teminat üzerinden giderilecektir.

Özellikle, sağlık sistemi belli bir olgunluğa erişmemiş ülkelerde risk daha da artacaktır. Eğitim bazlı Romanya ziyareti gerçekleştirecek öğrenciler ya da Romaya’da daha uzun soluklu kalacak olan kişiler ek teminatlar konusunda daha özenli davranmak zorundadır.

Romanya ya da Türkiye topraklarında karşılarına çıkabilecek olumsuzluklara karşı güvencede hissetmek isteyen öğrenciler için de çeşitlendirilebilir poliçe paketleri oluşturulabilir. Yurt Dışı Eğitim Sağlık Sigortası Romanya ya da Türkiye’nin  genel kurallarını karşılar özellikte hazırlanabilir.

Schengen seyahat sağlık sigortası ya da Romanya zorunlu seyahat sigortası için tam bir ücret belirlemek kişisel bilgiler tanımlanmadan mümkün değildir. Tüm kişisel ve seyahat bazlı bilgilerinizi vize danışmanınızla ya da sigorta acentesiyle paylaştığınızda size ait hesaplanmış ücret tekliflerini elde edebilirsiniz.

Duyurular

Pandemi Döneminde Romanya Vizesi

Pandemi Döneminde Romanya Vizesi başvuruları şu şekilde yapılmaktadır; Romanya bordo pasaporta sahip Türk vatandaşlarından vize isteme...
2022-01-26 15:46:43

Romanya İstanbul Konsolosluk vize başvuru saatleri

Romanya İstanbul Konsolosluğu Vize müracaatları için Pazartesi, Perşembe 09.00 / 13.00 saatleri arasında Cuma günleri ise 09.00 / 12.00 sa...
2021-01-13 06:42:38

Romanya Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda hizmet vermeyecek

Türkiye’de hizmet veren Romanya’nın temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve Romanya’nın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötürü ...
2021-01-13 06:41:24

Romanya Konsolosluğu Resmi Tatil Duyurusu

Romanya Başkonsolosluğu ve Romanya Büyükelçiliği’nin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı (P...
2021-01-13 06:39:31
Tüm Duyurular
Seyahat Sağlık Sigortası