Romanya İstanbul Başkonsolosluğu

Romanya İstanbul Başkonsolosluğu

İstanbul Romanya Başkonsolosluğu Görevleri Nedir?

Romanya İstanbul Başkonsolosluğu, resmi bir kurum olmasının yanı sıra diplomatik yetki sahibi değildir. Türkiye’de ülkesinin menfaatlerini koruyan ve ilerleten, çeşitli resmi süreçleri idame ettiren resmi bir kurumdur. Romanya İstanbul Başkonsolosluğu’nun görevleri bazı antlaşmalar ve nizamnamelerle tasarlanmıştır. Romanya İstanbul Başkonsolosluğu’nun en genel amacı ise, Türkiye devleti içerisindeki ticari menfaatlerini korumak, geliştirmek, pasaport yenileme işlemleri, tıbbi, kanuni, eğitim alanında yardım sağlama, ulaşım bulundukları ülkelerin otoriteleri ile iletişim kurma, yurt dışında ölüm, doğum, ayrılık ve dünyevi olaylarla ilgili olmaktır.

Romanya’nın İstanbul Başkonsolosu Kimdir?

Başkonsolos: Adriana Ciamba

İstanbul Başkonsolosluğu’nda maslahatgüzarı görevini yerine getirdikten sonra 2013 yılında Romanya İstanbul Başkonsolosluğu’na atanmıştır.

Kendisi çok iyi derecede İngilizce ve Fransızca diline hakim olup Türkçe ve Yunanca için de temel dil bilgilerine sahiptir. Evli ve bir çocuk sahibidir.

Romanya İstanbul Başkonsolosluğu Görev Bölgesi Nedir?

Bolu, Bilecik, Yozgat, Bartın, İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ, Karabük, Sakarya, Kocaeli, Kütahya, Yalova, Zonguldak, Düzce

İstanbul Romanya Konsolosluğu Çalışma Saatleri Nedir?

Romanya İstanbul Başkonsolosluğu Pazartesi- Perşembe: 09.00 - 13.00 / Cuma: 09.00 - 12.00 saatleri arasında konsolosluk hizmeti vermektedir.

Evrak Teslimi: Hafta içi her gün Saat: 09.00-13.00
Evrak Alımı : Hafta içi her gün Saat: 13.00-15.00 arasında yapılır.

Romanya İstanbul Başkonsolosluğu Resmi Tatil Günleri Nedir 2023?

 • 1 Ocak Yılbaşı
 • 24 Ocak Romen Beyliklerinin Birleşimi
 • 7 Nisan Kutsal Cuma
 • 9 Nisan Paskalya
 • 21-23 Nisan Ramazan Bayramı
 • 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
 • 29 Haziran 2Temmuz Kurban Bayramı
 • 15 Temmuz Şehitler ve Demokrasi Günü
 • 28 Ağustos Aziz Meryem’in Göğe Yükselişi Bayramı
 • 30 Ağustos Zafer Bayramı
 • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
 • 30 Kasım Aziz Andrei Bayramı
 • 1 Aralık Romanya Ulusal Günü
 • 25-26 Aralık Noel Tatili
 • 31 Aralık Yılbaşı

İstanbul Romanya Konsolosluğu Adresi Nedir?

 Yanarsu sok., Narin Sitesi, no.42, Etiler, Beşiktaş, Istanbul

Romanya Vatandaşlarına Yönelik Konsolosluk İşlemleri Numaraları Nedir?

Tel: 0090 212 358 35 41
       0090 212 358 05 16
        0090 212 3583537
Faks:0090 212 358 05 17

Romanya İstanbul Başkonsolosluğu Vize Prosedürleri Nelerdir?

Türk vatandaşları Romanya’ya yapacakları seyahatlerinde; umuma mahsus pasaport(bordo) sahibiyse vizeye tabidir. Diplomatik, Hususi veya Hizmet pasaportları 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır.

Evraklarınızı hazırladıktan sonra konsolosluk sayfalarında belirtilen e-vize portalı üzerinden sisteme mail adresiniz ile kayıt olunarak işlemlere başlanır. Portal üzerinden istenilen evrakları tarama yaparak pdf dosyaları halinde sisteme yüklenir. Sisteme evrak yüklemeleri tamamlandıktan sonra açılan online başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurulur. Tüm bilgilerinizin eksiksiz ve yüklemelerinizin doğru bir şekilde yapıldığına emin olmuşsanız eğer sisteme onay vererek formunuzun çıktısını almanız gerekmektedir.

Sistem onayı verildikten sonra giriş mailinize randevu bilgileri konsolosluk yoğunluğu veya planlarına göre ortalama 1-10 iş günü arasında randevu maili düşmektedir. Verilen randevular ileri tarihli olabilmektedir. Bu yüzden seyahat planınız için en az 30 günlük bir süreç ayırmanıza ihtiyaç olacaktır.

Randevu günü ve saatinde dosyanız sıralı ve hazır bir şekilde konsolosluk önünde bulunmanız gerekir, randevu saatinizde içeri girerek başvurunuzu tamamlamış olursunuz. Görevlilerin talimatlarını yerine getirerek eksik evrak durumlarında veya istenilen bilgileri hızlıca tamamlamaya çalışmalısınız. Başvurunuzu sorunsuz bir şekilde yapıldıysa eğer görevli tarafından size verilen tahsilat talimatına uygun bir şekilde istenilen bankaya ödemeniz yapılması gerekir. Başvuru sonrası görevli tarafından vize sonucunuzun ne zaman geleceği bilgisi paylaşılacak veya sistemden takip etmeniz önerilecektir.

Vize sonuçları konsolosluğa yapılan başvurudan sonra ortalama 4-7 iş gününde sonuçlanmaktadır. Vize sonuçlarına yalnızca konsolosluk karar vermektedir.

Romanya İstanbul Başkonsolosluğu Vize Başvurularında Hazırlanması Gereken Örnek Evrak Listesi

Çalışanlar, Romanya Turistik Vize başvuruları için tarafımıza aşağıdaki evrakları ulaştırmalıdır:​

 • Vize Başvuru Formu
 • Pasaport (Seyahat dönüşünden itibaren en az 3 ay geçerli olması gerekir)
 • Varsa eski pasaportlar
 • Varsa eski Romanya vize fotokopileri
 • Kimlik fotokopisi veya yabancılar için oturum kartı fotokopisi
 • 2 adet Biometrik Fotoğraf (Güncel, 35x45 boyutlarında, kimlik, pasaport veya eski vizelerde kullanılmamış olmalıdır)
 • Nüfus Kayıt Örneği (e-Devlet sisteminden barkodlu alınabilir. "Nüfus Aile" seçip, "Eski Eş" ve "Vukuatlı" seçeneklerine evet diyerek oluşturunuz ve indirerek yazdırınız.)
 • Adli Sicil Kaydı (E-Devlet sistemi üzerinden barkodlu alınabilir)
 • İngilizce Ön Yazı (İsim-soy isminiz, pasaport numaranız, seyahat amacınız/planınız ve giriş-çıkış tarihlerinizin olduğu ve konsolosluğa hitaben yazılacak yazı da masrafların kim tarafından karşılanacağı ve varsa özel durumlarınız belirtilmelidir.)
 • İngilizce Çalışma ve İzin Yazısı (Şirketin Antetli kâğıdına, Konsolosluğa hitaben düzenlenecek yazıda kişinin iş yerindeki görevi, ücretli/ücretsiz izinli olduğu seyahat tarihleri belirtilmeli, belge kaşe ve ıslak imzalı olarak düzenlenmelidir.)
 • Şirket Evrakları (Son 1 ay içerisinde alınmış orijinal veya e-imzalı Faaliyet Belgesi ile Vergi Levhası, Ticaret Sicil Gazetesi ve İmza Sirkülerinin fotokopileri)
 • SGK Tescil ve Hizmet Dökümü (e-Devlet sistemi üzerinden barkodlu indirerek yazdırınız)
 • Maaş Bordroları (Son 3 aylık, kaşe ve imzalı)
 • SGK İşe giriş bildirgesi (E-devlet üzerinden barkodlu olarak alınmalıdır)
 • Şahsi Banka Hesap Dökümü (Yeterli bakiyesi bulunan, Son 3 aylık, kaşeli ve imzalı olmalıdır. İmza atan banka yetkilisinin imza sirküleri fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır)
 • Hotel ve Uçak rezervasyonlarınız ya da satın alım belgeleriniz
 • Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası (En az 30.000€ teminatlı seyahat tarihinden bir gün önce, seyahat bitiminden bir gün sonra olacak şekilde yapılmalıdır)

Not: Vize randevusuna ve sonucu çıkan pasaport teslimine şahsen gelinmesi zorunludur.

 • Konsolosluk Vize Harcı: 80 €

Romanya Konsolosluğu Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Romanya’ya seyahat edecek olan kişiler Romanya Konsolosluğu vize başvurusunu, İstanbul Romanya Başkonsolosluğu'na şahsen müracaat edebilir ya da Vize Hizmet Merkezleri ile Seyahat/ Turizm acenteleri aracılığıyla yapabilirler.  

Romanya Konsolosluğu İstanbul vize başvurularını Romanya Başkonsolosluğu tarafından oluşturulan E-VIZA portalı aracılığı ile yapmak mümkündür. 

Romanya Konsolosluğu Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Romanya Vize Başvuru Formu; vize başvuru sahibi tarafından, okunaklı ve eksiksiz olarak; Romanya seyahat nedenine ilişkin sunulan evrakları destekleyici şekilde yanıtlanmalıdır. Başvuru Formunda kişisel ve pasaport bilgilerin olduğu bölümlerin doldurulması sırasında dikkatli olunmalıdır. Islak imzanın atılması ihmal edilmemelidir.

Romanya Vize Başvuru Formu için tıklayınız

Romanya Konsolosluğu Vize Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Romanya İstanbul Başkonsolosluğu'na yapılan vize başvurularında ülkeye yapılacak seyahatin amacının ve şartlarının ifade edildiği vize talep dilekçesi ibraz edilmelidir.  
Romanya Başkonsolosluğu'na hitaben, antetli kağıda, İngilizce yazılmış; seyahatin amacı, seyahat tarihleri, seyahatin masraflarının nasıl karşılanacağı ve vize süresinin bitiminde ülkeden ayrılma taahhüdü içeriğinde belirtilmelidir.

Romanya İstanbul Konsolosluğu Vize Ücreti Ne Kadardır?

Romanya'ya yapılacak olan seyahatinizin türü ve kalış sürenize göre vize ücreti konsolosluk tarafından belirlenmektedir.

Romanya İstanbul Başkonsolosluğu

Romanya Başkonsolosluğu Konsolosluk Hizmetleri Nedir?

Romanya Başkonsolosluğu kişisel verileri, vize/seyahat belgesi/diplomatik, hizmet, turistik veya geçici pasaportları vermek amacıyla, noterlik ve nüfus işlemleri için, medeni hal, kişilerin güvenliği, mülklerin/malların izlenmesi için, çeşitli yasal sebeplerden dolayı işleme hakkına sahiptir.
Kişisel veriler elektronik veya manuel yöntemlerle işlenir ve bunu yaparken,  kanunun öngördüğü şeklinde, sözkonusu kişilerin güvenliği, gizliliği ve hakkları daima göz önünde tutulur.

Romanya Konsolosluk İşlemleri Nedir?

Konsolosluk Kaydı
Pasaport Yenileme İşlemi
Doğum, Ölüm ve Evlilik Kaydı
Askerlik Kaydı
Sertifikalar
Belge Tasdiki / Yasallaşması
Cirolar
 

Romanya Konsolosluğu Pasaport Yenileme İşlemi Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan Romanya vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini İstanbul Romanya Konsolosluğu'nda gerçekleştirebilirler.

Romanya Konsolosluğu Nerededir?

 

Duyurular

Pandemi Döneminde Romanya Vizesi

Pandemi Döneminde Romanya Vizesi başvuruları şu şekilde yapılmaktadır; Romanya bordo pasaporta sahip Türk vatandaşlarından vize isteme...
2022-01-26 15:46:43

Romanya İstanbul Konsolosluk vize başvuru saatleri

Romanya İstanbul Konsolosluğu Vize müracaatları için Pazartesi, Perşembe 09.00 / 13.00 saatleri arasında Cuma günleri ise 09.00 / 12.00 sa...
2021-01-13 06:42:38

Romanya Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda hizmet vermeyecek

Türkiye’de hizmet veren Romanya’nın temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve Romanya’nın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötürü ...
2021-01-13 06:41:24

Romanya Konsolosluğu Resmi Tatil Duyurusu

Romanya Başkonsolosluğu ve Romanya Büyükelçiliği’nin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı (P...
2021-01-13 06:39:31
Tüm Duyurular
İstanbul Başkonsolosluğu